A Green Policy Center 2024-es évértékelője
12.29.2024
Szerző: Tibor Schaffhauser

A Green Policy Center 2024-ben is azon dolgozott, hogy tudományosan megalapozott információk mentén, kiegyensúlyozottan, őszintén és párthovatartozástól függetlenül foglalkozzunk a klímaváltozással és egyéb halasztást nem tűrő zöldpolitikai kérdésekkel. Az alábbiakban összefoglaljuk az idei év legfontosabb eredményeit.


Idén is folytattuk a Klímabajnokok rádióműsorunkat a Mária Rádió frekvenciáin, összesen 493 percnyi beszélgetést hallgathattak hallgatóink hazai zöld kezdeményezésekről.

Ahhoz, hogy megfelelő szakpolitikai válaszokat adhassunk, ismernünk kell az éppen zajló folyamatokat. A Green Policy Center célja, hogy ezeket az információkat tömören, érthetően és szemléletesen a nyilvánosság számára elérhetővé tegyük. Ennek keretében idén is folytattuk az Előrehaladási Jelentéseink sorát, igy elkészítettük Magyarország Harmadik Klímasemlegességi Előrehaladási Jelentését, valamint a mezőgazdaság helyzetével foglalkozó Magyarország Második Klímaalkalmazkodási Előrehaladási Jelentését is.

Rendszeresen fogalmaztunk meg szakpolitikai javaslatokat is annak érdekében, hogy hazánk 2030-as és 2050-es klímasemlegességi céljait elérhesse. Ennek keretében foglalkoztunk többek között a fogyasztási szokások alakításának lehetőségeivel, a legrosszabb energiahatékonyságú épületek fenntarthatóbbá tételével, ajánlásokat tettünk hazánk Nemzeti Energia- és Klímatervének felülvizsgálatához, valamint foglalkoztunk a 2040-es klímapolitikai célokkal is.

Klímaváltozás és biztonság Magyarországon című projektünk keretében áttekintettük és értékeltük azokat a környezeti kihívásokat, amelyek kezelésére hazánk jelenleg még nem készült fel megfelelően, vagy amelyek közép- és/vagy hosszú távon válhatnak biztonsági kihívásokká, amennyiben nem teszünk ellenük időben. Ezek kezelésére a projekt keretében szakpolitikai javaslatokat is megfogalmaztunk.

Segítettük a Klímatudomány 10 Üzenete az Élhető Jövőért Nyilatkozat megszületését, amelyet a magyar klímatudomány 11 neves képviselője adott ki azzal a céllal, hogy a nyilvánosság egyenes és világos üzeneteket kapjon a tudomány képviselői részéről a problémákkal és a lehetséges megoldásokkal, a szükséges és előremutató intézkedésekkel kapcsolatban. A nyilatkozat támogatása nyitott a tudományos élet képviselői előtt.

Idén is számtalan rendezvényt szerveztünk, ezekről összesen 649 percnyi videófelvétel készült, amelyek megtekinthetők YouTube csatornánkon. Azonban a legnagyobb rendezvényünk idén is a Klímasemleges Magyarország 2050 Konferencia volt, ahol ezúttal a társadalmi folyamatokkal foglalkoztunk meghívott szakértőinkkel és a közönség bevonásával.

Végül, de nem utolsósorban két képzést is útjára indítottunk idén; elindítottuk az Ökoreziliencia képzésünket annak érdekében, hogy pszichológusokkal és coachokkal együttműködve segítsük a szervezetek ellenállóképességének javítását a várható környezeti változásokkal szemben, valamint képzést indítottunk projektek zöld menedzsmentjének támogatására is.

Jövőre folytatni tervezzük a szerteágazó munkánkat, további szakpolitikai javaslatokat fogunk megfogalmazni hazánk 2030-as és 2050-es klímapolitikai céljainak eléréséhez, további izgalmas eseményeket és rádióbeszélgetéseket hozunk hazai jó gyakorlatokról, folytatjuk a klímaváltozás és biztonság kapcsolatának vizsgálatát és sok-sok elemzést készítünk halasztást nem tűrő zöldpolitikai kérdésekről. Kövessenek minket jövőre is!


Kapcsolódó bejegyzések

 

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Nagy kormányzati lökést kap a lakossági felújításokat az energiakereskedők és -szolgáltatók terhére segítő Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR), az új szabályokat nemrég bocsátotta társadalmi egyeztetésre az Energiaügyi Minisztérium. Bár ez a rendszer itthon még nem közismert, megújított formájában jelentősen hozzájárulhat a hazai épületállomány energetikai felújításához, ami az energia- és klímacélok mellett a rezsiköltségek, hazánk energiaszuverenitása és a gazdaság szempontjából is jó hír.

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Nemrég mutatta be az Európai Bizottság az úgynevezett Versenyképességi Iránytűt, valamint hamarosan érkezik a Tiszta Ipari Stratégia is. Ezek a kezdeményezések reagálnak a nagyipari lobbi érveire, melyek szerint az EU a zöld intézkedésekre való fókuszálás miatt „elvesztette versenyképességét”. A versenyképesség erősítése közben azonban nem tűnnek el a környezeti kihívások, sőt azok egyre erősebbek. De vajon megfér-e egymással ez a két cél?