Lezárult a Természet könyvének újranyitása tanulmánysorozatunk – Számadás az eredményekről
06.30.2021
Szerző: Fanni Nyírő

Hét tanulmány, hét tanulmánybemutató, tíz szerző – az elmúlt egy év során elkészült a Green Policy Center első tanulmánysorozata, a Természet könyvének újranyitása. A sorozat a konzervatív értékrend és az éghajlatváltozás elleni fellépés közötti kapcsolatot vizsgálja. Egy anonim kérdőíves felmérés keretében értékeltük a tanulmánysorozatot, amely igazolta, hogy a magyar klímasemlegesség elérése érdekében az elméleti megalapozáson túl hasznos lesz további jógyakorlatok bemutatása a jövőben.


A felmérésből kiderült, hogy a kitöltők számára egyaránt lényeges a klímaváltozás kérdése, amelynek fontossága véleményük szerint növekedni fog az elkövetkező évtizedben. A tanulmánysorozat tartalmi felépítését, illetve a feldolgozott témákat illetően több, mint 90%-uk helyeselte. Emellett a kitöltők 82%-a egyetértett a tanulmánysorozat induló hipotézisével, mely szerint korunk környezeti válságának megoldása a társadalom széles körű, elkötelezett cselekvését igényli. A válaszadók támogatták azt is, hogy az egyes tanulmányok témáiban további elemzések szülessenek. 

A válaszadókat megkértük arra is, hogy az egyes tanulmányok főbb tételeit értékeljék. A legnagyobb egyetértés a klímaváltozás népmozgást kiváltó hatásait illetően mutatkozott meg. 90% fölött volt azoknak az aránya, akik egyetértettek a teremtésvédelem lényegével, az esztétikai és az ökológiai szempontok szoros kapcsolatával, valamint a regionális összefogás és a felelősségi szintek megfelelő meghatározásának fontosságával. A kapitalizmus megújításának tétele megosztóbbnak bizonyult – ezzel kevesebben, kétharmad arányban értettek egyet a válaszadók.

A klímaváltozás elleni küzdelem fontos lépése a helyi jógyakorlatok keresése és széleskörű bemutatása. Valamennyi válaszadó érdeklődést mutatott ilyen hazai jó példák iránt, melyek hatékonyan reagálnak az éghajlati változásokhoz történő alkalmazkodás során felmerülő problémákra és kihívásokra. Szakmai műhelyünk örömmel fogadta az érdeklődést, ezzel összhangban a közeljövőben ilyen hazai jógyakorlatokat tervezünk összegyűjteni, illetve bemutatni. 

A tanulmányok megtalálhatóak a honlapunkon, a tanulmánybemutatók videófelvételei pedig visszanézhetőek YouTube csatornánkon.


Kapcsolódó bejegyzések

 

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

A Kormány a múlt héten adott ki közleményt a magyar klímacélok legfontosabb mutatójának, a magyar üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátásnak a tavalyi évre vonatkozó előzetes adatait. Ebben az Energiaügyi Minisztérium azt jelezte, hogy „Magyarország már tavaly elérte 2030-as klímapolitikai célját” azáltal, hogy az előzetes adatok szerint 1990-hez képest 2023-ra már 43%-kal csökkentek a bruttó ÜHG kibocsátások, egy év alatt 9,5%-os mérséklődés mellett. 2022 után tehát egy újabb erős csökkenéssel jellemezhető évről beszélhetünk. Annak érdekében, hogy a számok mögötti teljes kép látható legyen, a Green Policy Center az alábbi megjegyzéseket teszi a bejelentéshez.

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Ursula von der Leyen felhatalmazást kapott rá, hogy további egy cikluson keresztül vezesse az Európai Bizottságot, aminek keretében nemrégiben bemutatta a következő időszakra szóló iránymutatását, amit első olvasatra komolyan befolyásolt az európai ipari lobbi. Mit is takar azonban ez a program a klímapolitika területén, milyen kompromisszumokat köthet a környezetvédelem és az ipari versenyképesség között és hogyan érintheti ez a hazai klímapolitikát? Ezeknek a kérdéseknek járunk utána alábbi elemzésünkben.