A Green Policy Center is elkötelezett a „jubileumi feladatok” elvégzése iránt
09.19.2020
Szerző: Green Policy Center

Szeptember 1-jére, a Római Katolikus Egyház teremtésvédelmi imavilágnapjára Ferenc pápa egy, a Föld Napja bevezetésének 50. évfordulóját szem előtt tartó üzenetet fogalmazott meg. Az általa 2015-ben bevezetett és idén 6. alkalommal tartott világnapra írt gondolatok keretét a Bibliában leírtak szerinti jubileum fogalom jelenti. 

A pápa a jubileumhoz kapcsolódva 5 feladatot fektetett le: emlékezés, visszatérés, megpihenés, helyreállítás, örvendezés. A Szentatya felhívta a figyelmet, hogy létezésünk kapcsolatokon alapul, így az évforduló arra is emlékeztet, hogy folyamatosan ápolnunk és erősítenünk kell kapcsolatainkat, beleértve a természettel való viszonyunkat. A Green Policy Center munkatársaiként mi is úgy gondoljuk, a cselekedeteinket a természet és ember közötti harmónia visszaállításának szándéka kell, hogy vezesse, miközben embertársainkkal való viszonyunk alapja a szolidáris odafigyelés kell, hogy legyen. Ez utóbbi az, amire utal Ferenc pápa a visszatérés feladataként is.

A Szentatya szerint a biodiverzitás felbomlása, az éghajlati katasztrófák és a jelen járványidőszak egyenlőtlen hatása a leginkább kiszolgáltatottabbakra mind-mind vészjelzés és egyben egy lehetőség is, hogy felismerjük a természetnek nem birtokosai, hanem részei vagyunk. A pápai gondolatokkal összhangban mi is hisszük, hogy egyre sürgetőbb az energiahasználati és fogyasztási szokásaink újragondolása és közelítenünk kell egy fenntarthatóbb, a környezetünkkel is nagyobb összhangban levő, annak korlátait is figyelembe vevő gazdasági működés és életforma kialakítására. Ugyanakkor nem csupán a természettel való viszony és az éghajlati egyensúly helyreállítására van szükség, a Szentatya felveti, hogy a biológiai sokféleség megőrzésén túl a fair igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása is elengedhetetlen.

Mindezek mellett a pápa rávilágított arra is, hogy a fenti kihívásokkal való szembenézés közepette a jubileum egyben örvendezésre is okot ad. Pontosan a nehézségek és súlyos dilemmák vezettek és vezetnek arra ugyanis egyre szélesebb közösséget, kiemelten a fiatalokat, hogy vezető szerepet játsszanak a helyzet kezelésében, új kezdetet követelve. Környezetpolitikai szakértőkként mi is ösztönözzük az összefogást annak érdekében, hogy közös otthonunk a természeti környezettel harmóniában lévő, ezáltal élhetőbbé és biztonságosabb hellyé váljon. 

A Szentatya üzenetét teljes hosszában az alábbi linken olvashatja el több nyelven is:

http://www.vatican.va/content/francesco/en/messages/pont-messages/2020/documents/papa-francesco_20200901_messaggio-giornata-cura-creato.htm

Kapcsolódó bejegyzések

 

Az európai ipar tiszta átalakulása vagy az ipari lobbi kívánságlistája?

Az európai ipar tiszta átalakulása vagy az ipari lobbi kívánságlistája?

Az Európai Bizottság bemutatta a régóta várt Tiszta Ipari Megállapodást, amelytől nem kevesebbet vár, mint hogy csökkentse az európai energiaárakat, miközben növeli is a versenyképességet. Hogy a Megállapodás mennyire támogatja az ipar zöldítését és mennyiben az ipari lobbi érdekeit, azt az alábbi gyorselemzésünkben foglaljuk össze.

Milyen klímastratégia az, ami a földgázkitermelés növelését célozza? Érvek és ellenérvek

Milyen klímastratégia az, ami a földgázkitermelés növelését célozza? Érvek és ellenérvek

A Kormány 2024-ben elfogadta a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervet (NEKT), amelyben hazánk energiaimportnak való kitettsége elleni intézkedésként a hazai földgáz- és kőolaj-kitermelés felpörgetését is célul tűzte ki. Ennek megvalósítása tulajdonképpen már 2022 óta zajlik. Az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátása ma itthon többségében a földgáz- és kőolajfogyasztás mértékétől függ, tehát annak szintjét mindenképp csökkenteni szükséges. Az már ennél összetettebb kérdés, hogy amíg van földgáz- és kőolajfogyasztás Magyarországon, addig annak kitermelése hol és hogyan történjen?

Párizsi hátraarc – Nem az veszélyes a klímára, amit Trump mond, hanem az, amit ezzel a világnak üzen

Párizsi hátraarc – Nem az veszélyes a klímára, amit Trump mond, hanem az, amit ezzel a világnak üzen

Az USA-ból került a légkörbe az elmúlt 250 év kibocsátásának a negyede, ezzel messze Amerika klímaválság elsődleges felelőse. Ehhez képest az USA az elmúlt 30 évben is csak minimálisan csökkentette kibocsátását – így az, hogy Trump kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, az ország fontos vállalásai dacára leginkább a zöld átállást segítő nemzetközi szervezetek, a kutatások finanszírozásának leállítása és az amerikai klímadiplomácia megszűnése szempontjából tragikus.