A Green Policy Center is elkötelezett a „jubileumi feladatok” elvégzése iránt
09.19.2020
Szerző: Green Policy Center

Szeptember 1-jére, a Római Katolikus Egyház teremtésvédelmi imavilágnapjára Ferenc pápa egy, a Föld Napja bevezetésének 50. évfordulóját szem előtt tartó üzenetet fogalmazott meg. Az általa 2015-ben bevezetett és idén 6. alkalommal tartott világnapra írt gondolatok keretét a Bibliában leírtak szerinti jubileum fogalom jelenti. 

A pápa a jubileumhoz kapcsolódva 5 feladatot fektetett le: emlékezés, visszatérés, megpihenés, helyreállítás, örvendezés. A Szentatya felhívta a figyelmet, hogy létezésünk kapcsolatokon alapul, így az évforduló arra is emlékeztet, hogy folyamatosan ápolnunk és erősítenünk kell kapcsolatainkat, beleértve a természettel való viszonyunkat. A Green Policy Center munkatársaiként mi is úgy gondoljuk, a cselekedeteinket a természet és ember közötti harmónia visszaállításának szándéka kell, hogy vezesse, miközben embertársainkkal való viszonyunk alapja a szolidáris odafigyelés kell, hogy legyen. Ez utóbbi az, amire utal Ferenc pápa a visszatérés feladataként is.

A Szentatya szerint a biodiverzitás felbomlása, az éghajlati katasztrófák és a jelen járványidőszak egyenlőtlen hatása a leginkább kiszolgáltatottabbakra mind-mind vészjelzés és egyben egy lehetőség is, hogy felismerjük a természetnek nem birtokosai, hanem részei vagyunk. A pápai gondolatokkal összhangban mi is hisszük, hogy egyre sürgetőbb az energiahasználati és fogyasztási szokásaink újragondolása és közelítenünk kell egy fenntarthatóbb, a környezetünkkel is nagyobb összhangban levő, annak korlátait is figyelembe vevő gazdasági működés és életforma kialakítására. Ugyanakkor nem csupán a természettel való viszony és az éghajlati egyensúly helyreállítására van szükség, a Szentatya felveti, hogy a biológiai sokféleség megőrzésén túl a fair igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása is elengedhetetlen.

Mindezek mellett a pápa rávilágított arra is, hogy a fenti kihívásokkal való szembenézés közepette a jubileum egyben örvendezésre is okot ad. Pontosan a nehézségek és súlyos dilemmák vezettek és vezetnek arra ugyanis egyre szélesebb közösséget, kiemelten a fiatalokat, hogy vezető szerepet játsszanak a helyzet kezelésében, új kezdetet követelve. Környezetpolitikai szakértőkként mi is ösztönözzük az összefogást annak érdekében, hogy közös otthonunk a természeti környezettel harmóniában lévő, ezáltal élhetőbbé és biztonságosabb hellyé váljon. 

A Szentatya üzenetét teljes hosszában az alábbi linken olvashatja el több nyelven is:

http://www.vatican.va/content/francesco/en/messages/pont-messages/2020/documents/papa-francesco_20200901_messaggio-giornata-cura-creato.htm

Kapcsolódó bejegyzések

 

Magyarország Első Klímaalkalmazkodási Előrehaladási Jelentése

Magyarország Első Klímaalkalmazkodási Előrehaladási Jelentése

„A kibocsátás-csökkentéssel ellentétben az alkalmazkodás szinte kizárólag a saját érdekünk, más országok javát csak közvetve szolgálja. Ennek megfelelően senki sem fogja rajtunk „számonkérni”, ha elmulasztjuk a szükséges intézkedéseket, viszont a következmények minket sújtanak.” – nyit a Green Policy Center új jelentése, amelyben az elérhető nemzeti és helyi stratégiák, különféle adatok elemzésével grafikus formában igyekszik helyzetképet adni a hazánkat negatívan érintő klímaváltozási hatásokról.

A spanyol-belga-magyar elnökségi trió prioritásai zöld szemmel

A spanyol-belga-magyar elnökségi trió prioritásai zöld szemmel

Az európai és magyar sajtóban legutóbb a nemzeti parlamenti választások kapcsán olvashattunk többet Spanyolországról, azonban nem csak ez adhat okot érdeklődésre. Az ország július elsejével vette át az Európai Unió soros elnökségi tisztségét. Ez magyar szempontból amiatt is érdekes, mert ezzel megkezdődött a spanyol-belga-magyar 18 hónapos elnökségi trió első szemesztere. Mire számíthatunk zöldpolitikai szempontokból a magyar elnökségben 2024-ben kicsúcsosodó programban?