Küszöbön a hidrogénforradalom? – A Budapest Hydrogen Summit során kiderül
01.24.2022
Szerző: Green Policy Center

2022. március 10-én első alkalommal rendezik meg a Budapest Hydrogen Summit-ot, melynek keretében Magyarország és a régió meghatározó vállalatainak vezetői, magasrangú kormányzati és európai uniós döntéshozók, prominens szakmai szervezetek vezetői, valamit a terület elismert kutatói vitatják meg a hidrogénpiac előtt álló lehetőségeket és kihívásokat a 2050-es klímacélok tükrében.

Támogatott tartalom.


A téma aktualitása megkérdőjelezhetetlen. A klímaváltozással szembeni küzdelem fényében sokan a jövő legígéretesebb energiahordozójaként tekintenek rá és a század közepére megvalósítandó nettó nulla célkitűzések egyik fő letéteményeseként emlegetik. A hidrogén népszerűsége folyamatosan nő, amely a rendkívül sokoldalú felhasználhatóságával is indokolható. Valóban a hidrogén a dekarbonizációs kirakós hiányzó darabja?

A Budapest Hydrogen Summit célja ennek a kérdésnek a megválaszolása. A konferencián a terület szakértői megvitatják a hazai és régiós kompetenciák és lehetőségek a hidrogéngazdaság globális fejlődési irányainak tükrében. A Budapest Hydrogen Summit egyedülálló lehetőséget biztosít a hidrogéngazdaság különböző szegmenseiben érdekelt szereplők összekapcsolására, valamint a nemzetközi együttműködés erősítésére.

A Budapest Hydrogen Summit-ot Palkovics László, Innovációs és Technológiai Miniszter nyitja meg. A magyar kormány tavaly fogadta el a Nemzeti Hidrogén Stratégiát, amely felvázolja, hogy miként válhat a hidrogéntechnológia a 2050-es dekarbonizációs célokig vezető út kulcsfontosságú elemévé. A régióban több közép-kelet európai ország is gyorsan reagált, és ambiciózus célokat és stratégiákat fogadtak el hidrogéngazdaságuk fejlesztésére vonatkozóan. A Budapest Hydrogen Summit egyfajta platformként kíván szolgálni e célok bemutatására, a közös pontok és együttműködési lehetőségek feltárására.

Az Európai Bizottság decemberben közzétett hidrogén- és dekarbonizált gázcsomagja komoly lökést adott a versenyképes európai hidrogénpiac kialakításának. A következő évek döntő jelentőségűek lesznek az uniós hidrogénhálózat, valamint a hidrogén határokon átnyúló kereskedelmének és szállításának kiépítésének szempontjából. A Budapest Hydrogen Summit előadója lesz Jorgo Chatzimarkakis, a teljes hidrogén ellátási láncot lefedő legnagyobb európai szervezet, a Hydrogen Europe vezérigazgatója.

A hidrogén felhasználása különösen azon szektorokban a legígéretesebb, amelyek a legnehezebben dekarbonizálhatóak. Sokoldalú felhasználhatósága révén a hidrogénforradalom számos szektort érint, az energiaszektor mellett, a közlekedés és az ipar is jelentősen potenciált lát a hidrogéntechnológia elterjedésében. A Budapest Hydrogen Summit-on a világ és a régió innovatív vállalatai bemutatják hidrogénnel kapcsolatos legújabb beruházásaikat, fejlesztéseiket és terveiket.

Ne maradjon le a Budapest Hydrogen Summit-ról! Csatlakozzon az elsők között a hidrogén forradalomhoz és legyen részese a változásnak. A konferenciát élőben, helyszíni közönséggel tervezik megtartani a budapesti Marriott Hotel-ben.


Kapcsolódó bejegyzések

 

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

A Kormány a múlt héten adott ki közleményt a magyar klímacélok legfontosabb mutatójának, a magyar üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátásnak a tavalyi évre vonatkozó előzetes adatait. Ebben az Energiaügyi Minisztérium azt jelezte, hogy „Magyarország már tavaly elérte 2030-as klímapolitikai célját” azáltal, hogy az előzetes adatok szerint 1990-hez képest 2023-ra már 43%-kal csökkentek a bruttó ÜHG kibocsátások, egy év alatt 9,5%-os mérséklődés mellett. 2022 után tehát egy újabb erős csökkenéssel jellemezhető évről beszélhetünk. Annak érdekében, hogy a számok mögötti teljes kép látható legyen, a Green Policy Center az alábbi megjegyzéseket teszi a bejelentéshez.

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Ursula von der Leyen felhatalmazást kapott rá, hogy további egy cikluson keresztül vezesse az Európai Bizottságot, aminek keretében nemrégiben bemutatta a következő időszakra szóló iránymutatását, amit első olvasatra komolyan befolyásolt az európai ipari lobbi. Mit is takar azonban ez a program a klímapolitika területén, milyen kompromisszumokat köthet a környezetvédelem és az ipari versenyképesség között és hogyan érintheti ez a hazai klímapolitikát? Ezeknek a kérdéseknek járunk utána alábbi elemzésünkben.