A választásokat eldöntő bizonytalan szavazókat zöld üzenetekkel jelentősen lehetne mobilizálni
03.10.2022
Szerző: Fanni Nyírő

A választási részvételüket illetően bizonytalan szavazók fele, mintegy 150 ezer fő menne el biztosan szavazni egy pártra, ha az hitelesen képviselné a zöld ügyeket, további 110 ezer fő pedig valószínűsíti, hogy elmenne szavazni ha lenne a környezetvédelmet hangsúlyosan megjelenítő párt – derül ki a Green Policy Center megbízásából a Závecz Research által készített reprezentatív közvélemény-kutatásból.


Annak a mintegy félmillió szavazónak, aki részvételét biztosra ígéri, de még nem döntött el kire a szavaz, a negyede, azaz 125 ezer ember arra a pártra vagy politikai oldalra szavazna, amelynek a programjában kiemelt szerepet tölt be a környezet- és klímavédelem.

A megkérdezettek pártpreferenciától függetlenül aggódnak a klímaváltozás hatásai miatt, és összességében jelenleg nem tartják hitelesnek a pártokat a környezetvédelem terén.

A Green Policy Center álláspontja szerint ez a jelenlegi magyar választási kampányban az orosz-ukrán háború és az orosz fosszilis energiahordozóktól való függetlenedés kontextusában különösen is aktuális. Már most látszódnak olyan EU-s törekvések, amelyek az energiabiztonság érdekében felgyorsítanák a megújuló energiaforrásokra való átállást, és csökkentenék az orosz energiafüggőséget, ami Magyarországon számára alapvetően más helyzetet teremtene.

Az 502 fős mintán alapuló kutatás kifejezetten a bizonytalan szavazók preferenciáit vizsgálta, akik a választókorúak 11%-át, 880 ezer főt reprezentálnak 95%-os megbízhatósági intervallum mellett.           

A kutatásból kiderül az is, hogy a bizonytalan választók nagy mértékben aggódnak a klímaváltozás hatásai miatt (45%-uk nagyon, 23%-uk a közepesnél jobban), és a legtöbben egyetértenek azzal, hogy Magyarországon már most is érezhetőek a klímaváltozás következményei. A bizonytalanok kimagasló többsége (89%) fontosnak tartja, hogy a mindenkori magyar kormány mindent megtegyen a klímaválság súlyosbodásának elkerülésére. Ugyanakkor sokuk szerint (63%) nem esik elég szó a kampányban a klímaváltozás és a környezetvédelem kérdéseiről, és óriási többségük (92%) fontosnak tartaná, hogy az országgyűlési választáson induló pártok programjában és kommunikációjában hangsúlyosabban jelenjen meg a környezet-, illetve klímavédelem. A megkérdezettek szerint jelenleg összességében nincs olyan párt, amely hitelesen képviselné ezt az ügyet.Az ellenzéki szavazók viszont kevésbé elégedettek az ellenzék zöld programjával, mint amennyire a kormánypárti szavazók elégedettek a kormánypártok zöld terveivel.

A klímaváltozás problémájára adott vizsgált válaszok nem osztják meg a kutatás célcsoportjába kerülő válaszadókat, sem társadalmi, demográfiai, sem politikai attitűdök mentén. A bizonytalanok összességében a közepesnél kevésbé érzik magukat informáltnak azzal kapcsolatban, hogy a pártok milyen tervekkel rendelkeznek a klímaválság témájában. A leginkább támogatott lehetséges környezetvédelmi intézkedés szerintük a lakóépületek energiahatékonyságának kormányzati támogatása. Emellett magas az egyetértés azzal is, hogy a magyar költségvetési kiadásokat klímavédelmi szempontból is értékelni kellene, az állami kiadásokban a klímavédelmi szempontnak meghatározóvá kell válnia.

A Green Policy Center álláspontja szerint a fentiekből az látszik, hogy a zöld kérdéseknek továbbra is kiemelt jelentősége lehet a magyar választások kimenetele szempontjából, és ez az orosz-ukrán háború árnyékában továbbra is egy fontos szempont marad, ráadásul több fontos zöld kérdés is még aktuálisabbá válik.

A közvéleménykutatás eredményeit összefoglaló bemutató elérhető alább:




Kapcsolódó bejegyzések

 

A spanyol-belga-magyar elnökségi trió prioritásai zöld szemmel

A spanyol-belga-magyar elnökségi trió prioritásai zöld szemmel

Az európai és magyar sajtóban legutóbb a nemzeti parlamenti választások kapcsán olvashattunk többet Spanyolországról, azonban nem csak ez adhat okot érdeklődésre. Az ország július elsejével vette át az Európai Unió soros elnökségi tisztségét. Ez magyar szempontból amiatt is érdekes, mert ezzel megkezdődött a spanyol-belga-magyar 18 hónapos elnökségi trió első szemesztere. Mire számíthatunk zöldpolitikai szempontokból a magyar elnökségben 2024-ben kicsúcsosodó programban?

2040-es uniós klímacél: meddig terjed a globális méltányosság?

2040-es uniós klímacél: meddig terjed a globális méltányosság?

Az Éghajlatváltozással Foglalkozó Európai Tudományos Tanácsadó Testület 2023. június 15-én közzétette tanulmányát az EU előkészítés alatt álló 2040-es klímacéljára vonatkozóan, amelyben a még megengedhető globális kibocsátásokból való méltányos EU részesedésre hivatkozva a vártnál jóval erőteljesebb emisszió-csökkentési célra tettek javaslatot. Az alábbiakban a Green Policy Center szakmai gyorselemzése mutatja be az ajánlás tartalmát és jelentőségét.