Felhívás kutatási tanulmányok készítésére – Klíma és Biztonság – Természeti kihívások
06.06.2023
Szerző: Tibor Schaffhauser

A Klíma és biztonság projekt keretében összességében 8 tanulmány elkészítésére kerül sor, második körben a természeti kihívások – vízbiztonság, tüzek és természeti katasztrófák, a biológiai sokféleség kihívásai – témáiban. Alább olvasható a második körös kutatási felhívás követelményrendszere.


Háttér

„Klíma és Biztonság” projekt célja, hogy elősegítsük a téma megjelenítését a hazai közbeszédben, meginduljon a szakmai párbeszéd és rendelkezésre álljanak a megfelelő szakmai anyagok a továbblépéshez. A projekt eredményeként tanulmányok kerülnek elkészítésre, egy zárókonferencia kerül megrendezésre, egy kötet kerül kiadásra az eredmények rögzítésére és disszeminációjára, valamint egy javaslatcsomag kerül előállításra a releváns stakeholderek (HM, EM, Katasztrófavédelem, stb.) részére. 

A projekt során a kihívásokat három fő terület mentén kezeljük, ezek a 1) humán (klímamigráció, egészségügyi biztonság, élelmezésbiztonság), 2) természeti (vízbiztonság, erdőtüzek és természeti katasztrófák, biológiai sokféleség kihívásai) és 3) gazdasági kihívások (energiaellátás biztonsága, gazdasági károk és infrastruktúra).

A projekt bemutatása, valamint annak tartalommeghatározó konferenciájának összefoglalása alább olvasható.

Kutatási felhívás

Második körben a természeti kihívások témáiban tesszük közzé felhívásunkat kutatási tanulmányok készítésére (Az első körös kutatási felhívások itt találhatók). Alább olvasható a feladatleírás és pályázat menetének kivonata:

Feladatok

  • Egy szerzői ív terjedelmű tanulmány készítése a részletes kutatási felhívások 1.2 pontja alatt megfogalmazott útmutatónak megfelelően;
  • Kézirat bemutatása és megvitatása egy műhelybeszélgetés keretében 2023. szeptember végén, az ott elhangzott javaslatok feldolgozása;
  • Egy legfeljebb 2000 szavas terjedelmű – publikációra alkalmas – közérthető összefoglaló cikk írása a tanulmány főbb gondolatairól;
  • A kész tanulmány főbb gondolatainak bemutatása a projekt zárókonferenciájának keretében 2024. februárjában.

Pályázat menete

  • A pályázás az alábbiak megküldésével történik:
    • szakmai önéletrajz;
    • publikációs / kutatási lista;
    • a tanulmány javasolt tartalmi felépítése (tartalomjegyzék-szerűen, a címszintek bemutatásával)
  • A pályázati csomagot kérjük a tibor.schaffhauser@greenpolicycenter.com címre megküldeni.

Pályázat benyújtásának határideje

A pályázás határideje: 2023. június 30.

Ellentételezés

  • A feladat teljeskörű ellátásáért bruttó 180.000 Ft ellentételezést biztosítunk.

Részletes kutatási felhívások


Kapcsolódó bejegyzések

 

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

Magyarország 2023. évi előzetes ÜHG kibocsátási adatainak értékelése

A Kormány a múlt héten adott ki közleményt a magyar klímacélok legfontosabb mutatójának, a magyar üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátásnak a tavalyi évre vonatkozó előzetes adatait. Ebben az Energiaügyi Minisztérium azt jelezte, hogy „Magyarország már tavaly elérte 2030-as klímapolitikai célját” azáltal, hogy az előzetes adatok szerint 1990-hez képest 2023-ra már 43%-kal csökkentek a bruttó ÜHG kibocsátások, egy év alatt 9,5%-os mérséklődés mellett. 2022 után tehát egy újabb erős csökkenéssel jellemezhető évről beszélhetünk. Annak érdekében, hogy a számok mögötti teljes kép látható legyen, a Green Policy Center az alábbi megjegyzéseket teszi a bejelentéshez.

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Továbbra is a zöld átállás útján halad majd Európa?

Ursula von der Leyen felhatalmazást kapott rá, hogy további egy cikluson keresztül vezesse az Európai Bizottságot, aminek keretében nemrégiben bemutatta a következő időszakra szóló iránymutatását, amit első olvasatra komolyan befolyásolt az európai ipari lobbi. Mit is takar azonban ez a program a klímapolitika területén, milyen kompromisszumokat köthet a környezetvédelem és az ipari versenyképesség között és hogyan érintheti ez a hazai klímapolitikát? Ezeknek a kérdéseknek járunk utána alábbi elemzésünkben.