Új podcast sorozatot indítunk a klímaváltozás és biztonság kapcsolatáról
01.10.2025
Szerző: Tibor Schaffhauser

A klímaváltozásnak már napjainkban is sokféle negatív hatása van, amelyek a jövőben még tovább sokasodhatnak. Az ezekre történő megfelelő felkészültség hazánk biztonságpolitikai tervezésének részévé kell, hogy váljon. Ennek érdekében szakmai műhelyünk új beszélgetéssorozatot indít, ahol a klímaváltozás és biztonság kapcsolatát járjuk körbe.


A Green Policy Center 2023-ban indított „Klíma és Biztonság” projektjének célja, hogy elősegítsük a téma megjelenítését a hazai közbeszédben, meginduljon a szakmai párbeszéd és rendelkezésre álljanak a megfelelő szakmai anyagok a továbblépéshez. Projektünk keretében áttekintettük eddig és értékeltük azokat a környezeti kihívásokat, amelyek kezelésére hazánk jelenleg még nem készült fel megfelelően, vagy amelyek közép- és/vagy hosszú távon válhatnak biztonsági kihívásokká, amennyiben nem teszünk ellenük időben. Ezen felül szakpolitikai javaslatokat is megfogalmaztunk, mivel álláspontunk szerint hatásosabb és költséghatékonyabb ezeket a politika rendes menetében és nem vészhelyzeti intézkedésekkel kezelni.

Annak érdekében, hogy a téma a tudományos és szakmai körökön túl minél több érdeklődőhöz eljusson, 2025 januárjától egy új beszélgetéssorozatot indítunk útjára, ahol meghívott szakértőinkkel a klímaváltozás és biztonság kapcsolatát járjuk majd körbe. A beszélgetések keretében igyekszünk végigvenni a projekt keretében kezelt területek kihívásait, mint az energiaellátás biztonsága, vagy az élelmezésbiztonság, de szeretnénk majd ezek komplex kapcsolatára is felhívni a figyelmet.

Az első januári beszélgetés keretében a projekt tanácsadó testületének tagjaival dr. Huszár Andrással, szakmai műhelyünk igazgatójával; dr. Pálvölgyi Tamással, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar Tanszékvezető egyetemi docensével és Stratégiai Dékánhelyettesével, valamint dr. Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézetének tudományos főmunkatársával fogunk beszélgetni a klímaváltozás és biztonság általános kapcsolatáról. Ezt követően a beszélgetéssorozat későbbi epizódjaiban egyes témákban fogunk jobban elmerülni, elsőként a biológiai sokféleség és a biztonság kapcsolatát beszéljük át meghívott vendégünkel.

A podcast beszélgetés elérhető lesz honlapunkon és a Spotify csatornánkon, míg a „Klíma és biztonság” projektünk keretében született elemzésünket és javaslatcsomagunkat alább érhetik el:


Kapcsolódó bejegyzések

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Lakásfelújítás az energiakereskedők kontójára? — Érkeznek az új lehetőségek

Nagy kormányzati lökést kap a lakossági felújításokat az energiakereskedők és -szolgáltatók terhére segítő Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR), az új szabályokat nemrég bocsátotta társadalmi egyeztetésre az Energiaügyi Minisztérium. Bár ez a rendszer itthon még nem közismert, megújított formájában jelentősen hozzájárulhat a hazai épületállomány energetikai felújításához, ami az energia- és klímacélok mellett a rezsiköltségek, hazánk energiaszuverenitása és a gazdaság szempontjából is jó hír.

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Tényleg nem lehetünk egyszerre versenyképesebbek és fenntarthatóbbak is?

Nemrég mutatta be az Európai Bizottság az úgynevezett Versenyképességi Iránytűt, valamint hamarosan érkezik a Tiszta Ipari Stratégia is. Ezek a kezdeményezések reagálnak a nagyipari lobbi érveire, melyek szerint az EU a zöld intézkedésekre való fókuszálás miatt „elvesztette versenyképességét”. A versenyképesség erősítése közben azonban nem tűnnek el a környezeti kihívások, sőt azok egyre erősebbek. De vajon megfér-e egymással ez a két cél?