A Klímaváltozás és biztonság Magyarországon című projektünk keretében áttekintettük és értékeltük azokat a környezeti kihívásokat, amelyek kezelésére hazánk jelenleg még nem készült fel megfelelően, vagy amelyek közép- és/vagy hosszú távon válhatnak biztonsági kihívásokká, amennyiben nem teszünk ellenük időben. Ezek kezelésére a projekt keretében szakpolitikai javaslatokat is megfogalmaztunk.
A Green Policy Center „Klímaváltozás és biztonság Magyarországon” elnevezésű projektjének célja felkért szerzők által készített tanulmányok alapján áttekinteni és értékelni azokat a környezeti kihívásokat, amelyek kezelésére hazánk jelenleg még nem készült fel megfelelően, vagy amelyek közép- és/vagy hosszú távon válhatnak biztonsági kihívásokká, amennyiben nem teszünk ellenük időben. Emellett a projekt célja volt szakpolitikai javaslatok megfogalmazása is, mivel álláspontunk szerint hatásosabb és költséghatékonyabb ezeket a politika rendes menetében és nem vészhelyzeti intézkedésekkel kezelni.
A projekt és a kötet során is a kihívásokat az alábbi fő területek mentén rendezzük össze, ezek: klímamigráció, egészségügyi biztonság, élelmezésbiztonság, vízbiztonság, természeti katasztrófák, energiaellátás biztonsága. Ezek a témák a projekt témameghatározó konferenciáján kerültek kiválasztásra az érintettek bevonásával.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megrendezett eredménybemutató konferencián az elmúlt időszakban zajlott kutatások és műhelyviták eredményeit ismerhették meg a stakeholderek a fenti témákban, illetve hallgathattak panelbeszélgetéseket meghívott előadókkal.
A konferencia tanulságait és az elmúlt időszakban zajlott kutatások eredményeit, valamint a szakpolitikai javaslatokat a „Klímaváltozás és biztonság Magyarországon” kötet tartalmazza. Az éghajlatváltozás hatásai mellett a kötet azt is igyekszik számba venni, hogy a magyar hatóságok mennyire felkészültek az esetlegesen biztonsági kérdésként felvetődő kihívások kezelésére, illetve arra, hogy megelőzzék vagy megakadályozzák az egyes hatások biztonságiasulását. Ennek körében azt vizsgáltuk, hogy (1) rendelkeznek-e stratégiával a probléma megoldására vonatkozóan, (2) folytatnak-e vizsgálatokat a hatások és következményeik feltárására, (3) van-e kidolgozott politikájuk/programjuk a hatások negatív következményeinek elhárítására vagy kezelésére, illetve (4) elindították-e ezeknek a politikáknak/programoknak a gyakorlati megvalósítását.
Az összefoglaló jelentés a tanulmánykötet felkért szerzőinek kutatásain és megállapításain alapszik, az összefoglaló jelentés szerzőinek kiegészítéseivel. Az összefoglaló jelentés megtekinthető alább:
GPC-2024_klima-es-biztonsag-kotet_osszefoglalo-jelentes_END-1-2Az összefoglaló jelentés alapját képező tanulmánykötet és az abban foglalt írások elérhetők alább:
GPC-2024_klima-es-biztonsag-kotet_END-1